Пошук Наші конкурси Написати нам листа Фотогалерея
?.?????? ???.???????? 45;   e-mail:korecbibl@meta.ua
 
???????????? ???????????

Ми працюємо:

З 9.00 до 18.00
Вихідний: субота

м.Корець,
вул.Київська, 45

Оголошення

У вересні відбудеться:
- Бібліотечна акція: «Прочитай книгу про війну»;
- Книжкова виставка «Палітра осіннього читання»;
- Кінопоказ «Шедеври світової літератури на великому екрані»;
- Віртуальна презентація виставки-портрету: «Великий Українець» (155 років від дня народження Михайла Сергійовича Грушевського (1866— 1934), українського історика, письменника, громадського і політичного діяча).

 

Наші конкурси:

"Дім, де живе бібліотека" PDF Друк E-mail
Туристичний інформаційний центр - Туристам на замітку
03.09.2017 08:49
«Пізнай свій край, себе. Свій рід, свій народ, свою
землю – і ти побачиш свій шлях у житті»
Г. Сковорода


Історія долі особистостей шляхетних родин міста, які лишили великий культурний спадок нашому краю, проте залишились маловідомими. Серед них родина Горчицьких та графські маєтності.Будинок Горчицьких, сучасний вигляд.

Напроти Свято-Троїцького монастиря стоїть «славного колись роду» - будинок графів Горчицьких.
На околиці міста Корець, над самим Брест-Литовським трактом, в кінці 18-го століття князем Любомирським був збудований палац, для всіх він відомий як будинок графів Горчицьких. Це - яскравий приклад ранньо -класицистичного стилю. Палац - одноповерхова будівля з двома флігелями. З спогадів старожилів та свідчень про родину Горчицьких, приміщення в якому жила родина з часу свого існування було князівським палацом, постоялим двором. Будинок був просторим навіть для гонорової родини шляхтичів. Тому кілька приміщень здавали постояльцям. Підвал з одного боку єврей орендував під ресторан, з іншого боку розташовувалась жандармерія. Велику залу, де зараз знаходиться абонемент ЦРБ, здавали для різноманітних торжеств. Біля будинку була лоджія з квітами. За будинком – великий фруктовий сад. Перед будинком стояли тенісні корти. «Будинок Горчицьких» і сад біля нього в 30 – тих роках минулого століття був улюбленим місцем відпочинку міщан.  Кошти за оренду приносили в родину достаток, тому вистачало утримувати прислуг.
На постоялому дворі у 1846 році зупинявся Т.Г.Шевченко, який за завданням археологічної комісії відвідав місто Корець.Пам’ятник  Т. Г. Шевченку.

Саме тут, біля цього будинку, до 150 – річчя від дня народження Т.Г.Шевченка був споруджений пам’ятник Кобзареві, автором якого є скульптор Л.Бізюк.
З 1939 року приміщення забрали від Горчицьких.
Після війни (1945 рік) в приміщені Горчицьких розмістили Будинок культури і Центральну районну бібліотеку.

Садиба Горчицьких, 50-ті роки ХХ ст.

За століття, зрозуміло, садиба втратила первісний вигляд. Зник фруктовий сад, що підступав до будинку, немає і згадки про тенісні корти (на їх місці нині клумби, пам’ятник Кобзареві). В самому будинку розібрали сцену та лоджію. В 2000 році, до відзначення 850 – річчя міста Корця,  будинок було частково реконструйовано: до нього прибудували ганки, замінили покрівлю. В цьому ж році з 14 жовтня в правому крилі колишнього палацу розміщено Районний історичний музей.
На даний час в цьому приміщені функціонує  Історичний музей та Центральна районна бібліотека.
Центральна районна бібліотека.

Родина Горчицьких

Пан Горчицький  був високоосвіченою люди¬ною, знав кілька мов. Після приходу радянців у вересні 1939 року працював у дер¬жавній установі Рівного пе¬рекладачем з англійської та польської мов.   У  родині нічого не знають  про його загадкове зникнен¬ня.
Доньці  пані Горчицької випала важка доля.   Звиклій до розкошів панян-ці було нелегко пережити роки тимчасової німецько - фашистської окупації, при¬стосуватись до нових умов. Потім заміж вийшла, стала Ціха-Маєвською, двох синів і дочку народила. Тривалий час, аж до виходу на пенсію, трудилась, службовцем на фабриці в Катовіцах.
В 2003 році місто відвідала донька пані Галіції-Марії  Горчицької, тепер громадянка Польщі. Адже вона все  життя мріяла відвідати родинне гніздо, де провела роки ди¬тинства та юності.
В  поїздці її супроводжували обидва сини, зять, ще й онук-студент.    Пані  пообіцяла наді¬слати розповідь про Горчинських і дещо зі світлин.
Донька пані Горчицької  розповіла   про свою родину, звичаї, що в ній побутували. В родині зростало п'ять синів і дочок.
В  цьому будинку  пані Горчицька  мешкала аж до початку Дру-гої світової війни.
До речі, не бідували й близькі Горчицьких. Одна з тіток володіла особняком на лівому березі Корчика, де зараз Новокорецька школа, дядько був власником кам’яного кар’єру в селі Мухарів, іншим родичам графа належали престижні будівлі в місті та за його межами.
Берегиня роду Горчинських рано померла, її поховали на польському кладовищі в родинному склепі.Ймовірно, портрет пані Горчицької.

Зі спогадів ксьондза костелу Святого Антонія в Корці отця Вальдемара: «Пані Горчицька доживала своє життя дуже бідною, голодною і хворою,  поскільки вона залишилась у Корці до початку Другої світової війни, а вся родина виїхала в Польщу. Без тепла, без їжі, вона поневірялась по місту. По всіх ймовірностях похована пані Горчицька в Корці на польському кладовищі в родинному склепі.
Зруйнований пам’ятник склали частинами, відреставрували силами польської громади.»Поховання родини Горчицьких.

Із спогадів Лідії Устименко, жительки села Жадківка: «В 2003 році приїздила племінниця Марії Горчицької з родиною. Вони вдячні, що приміщення на лежить бібліотеці, що не дали зруйнувати «осколок» родини Горчицьких».
Оновлено 06.10.2017 08:03
 

Безоплатна правова допомога

Електронний каталог

http://77.222.153.241:8080/cgi/WebIrbis3/Search1.exe?C21COM=Enter&I21DBN=WDB23

Наш блог

http://famelybookstreet.blogspot.com/

Фотоетюди

Пошук по сайту

Опитування

Як часто ви ходите в бібліотеку ?
 

Корисні посилання

Історична Волинь - електронна бібліотека, що формується фахівцями бібліотек і архівів краю

__________________

Відвідування

Flag Counter